Hibrit Hava/Sıvı Soğutucular Piyasaya Çıkıyor

Donanım üreticilerinin neredeyse hepsi de bu yıl Computex’te yerini aldı. Üreticilerden biri olan Adata, yenilikçi bir CPU soğutucusu, bir SFX güç kaynağı ve SSD’ler de dahil olmak üzere birçok yeni ürün tanıttı. Bu ürün yelpazesi, Adata’nın standında da yer alan XPG Nia el tipi oyun bilgisayarının yanında ikinci planda kaldı.

XPG oyun serisinden bir AIO CPU soğutucusu olan Levante II’ye bakalım. Levante X 360’ın çok ihtiyaç duyulan bir yenilemesi olan Levante II, ilk modelle ilgili endişeler gidermek üzere masaya birkaç değişiklik getiriyor. Öncelikle AIO pompası radyatörden soğutucu kafasına taşınmış ve biraz daha kalın bir CPU bloğu oluşturulmuş. Bu yeni tasarımın patenti Adata’ya ait ve bu da AIO’ları için geleneksel olarak Asetek patentli tasarımlar kullanan satıcı için büyük bir değişiklik. Levante II ile X 360’ın düşük gürültüsü korunurken, fiyat 199 dolardan 179 dolara düşürülmüş. Yeni soğutucu bu yılın üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek.

XPG Hydro CPU soğutucusu ise hibrit yapısı nedeniyle daha ilgi çekici. Evet yanlış duymadığınız, Hydro hem sıvı hem de hava soğutma kullanıyor. Kullanılan çift 120 mm fan, havayı doğrudan CPU’nun üzerinde duran merkezi radyatör boyunca taşımakla görevli. Maksimum performansta yalnızca 28 dB’lik gürültü seviyesi sunan soğutucu, normal AIO ses seviyelerine yaklaşmayı başarıyor ve 280W TDP’ye kadar soğutma performansı sunabiliyor. Oyunculara yönelik olarak pazarlanan soğutucunun üst kısmında bir de ince RGB çizgisi bulunuyor. Eylül ayında satışa çıkacak ürün 109 dolarlık fiyat etiketine sahip.

Diğer taraftan Adata, Hurricane Mag fanlarıyla birbirine kenetlenen fan pazarına giriyor. Hurricane Mag, manyetik olarak birbirine kilitlenebilen 120 mm’lik bir fan serisi. Son zamanlarda popüler hale gelen PWM kablolarını papatya dizimi şeklinde birbirine bağlama yöntemi burada da kullanılmış. Kolay ve hızlı bir şekilde bir araya gelen fanlar kurulumu kolay hale getiriyor. Fanlar ayrıca hoş bir eklenti olan ileri/geri akış anahtarı ile donatılmış olarak gelecek. Hurricane Mag, Ağustos ayından itibaren dört fan tek bir pakette 109 dolara satılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir